(ВИДЕО) Боки го одвртува клучот од Пандорината кутија – кој што кажа, праша и откри на првото соочување: Боки &Орце

ДОСИЕ ВИ ПРЕНЕСУВА ВО ЦЕЛОСТ СТЕНОГРАМСКИ КОЈ ШТО КАЖА И ПРАША КАКО И ДЕЛ ОД ОНА ШТО СЕ СЛУЧУВАШЕ ВО СУДНИЦАТА ВО КОЈА ПРВ ПАТ ЈАВНО СЕ СРЕТНАА ОРЦЕ КАМЧЕВ И БОЈАН ЈОВАНОВСКИ КАКО И КАТИЦА ЈАНЕВА- СИТЕ ПРОТАГОНИСТИ ВО КАКО ШТО РЕЧЕ И ОБВИНИТЕЛКАТА ФИЛМОТ РЕКЕТ. ПОЧНА СО ДОЛГ И ДЕТАЛЕН ИСКАЗ НА КАМЧЕВ КОЈ ОТКАКО БОЈАН ПОЧНА ДА ПОСТАВУВА ПРАШАЊА ИСКАЗОТ СТАНА НЕСИГУРЕН СО ИНТЕРВЕНИЦИИ НА СУДИЈАТА И НЕОДГОВОРЕНИ ПРАШАЊА. КАТИЦА НЕ ПРАША НИШТО ИАКО БЕШЕ ПОСОЧЕНА И ОБВИНЕТА ЗА СЕРИОЗНИ КРИВИЧНИ ДЕЛА. ИСКАЗОТ НА КАМЧЕВ Е МНОГУ ВАЖЕН БИДЕЈЌИ КАКО СВЕДОК МОРА ДА ЈА ЗБОРУВА ВИСТИНАТА ЗА НЕГОВАТА ВИСТИНА ОТКРИ СУДИИ АДВОКАТИ ОБВИНИТЕЛИ БИЗНИСМЕНИ ВО ЕДНА ГОЛЕМА МРАЖА НА КОЈА НЕ СЕ ЗНАЕ ПОЧЕТОКОТ И КРАЈОТ. зАСТАНА ВО ОДБАРАНА НА ПОЛИТИЧАРИТЕ А ЗА НЕГО БОКИ Е МАСТЕРМАЈДОТ ЗАЕДНО СО КАТИЦА ЗА СЛУЧАЈОТ РЕКЕТ. БЕА СПОМАНТИ И НОВИНАРИ ОД ТЕЛЕВИЗИЈАТА КОИ АКТИВНО УЧЕСТВИВАЛЕ ВО ДЕЛ ОД СМИСЛУВАЊЕТО КАКО ДА СЕ РЕКЕТИРА, НО И НОВИНАР КОЈ БИЛ МАЛТРЕТИРАН.

ИСКАЗОТ НА ОРЦЕ КАМЧЕВ

Беше некаде август кога слушнав дека сум на пи мерки и со мене побара да се види адвокатот Васил Димишков и тоа преку директор на банка. Средбата ја оджавме во СИстина бидејќи бараа да биде на јавно место и Димишков ми кажа дека сум на пи мерки и доколу сакам да сум соработник да му исплатам 100 илјади евра само за информацијата која ми ја дал. За втората информација односно да идесјтвува поблаги мерки ми даде понуда односно за секоја мерка колку по блага домашен притвор толку за пасош толку. Преку директорот на банката му одгоорив дека не сакам.

Се сретнав во Сушико со Бојан и таму беше и Кичеец кој ми рече да соработувам со Боки оти бил многу јак имал тв и да не не плука. Се видовмеи рековме ок ке има реклама. Но од мојата понуда 40 – 50 илјади евра Боки се навреди. Милевски ми кажа дека Боки е лут од понудата. Во исто време ми договораа следна за бизнис , Боки дојде со предлог за фешн мол во кој тој ќе имал телевизиско студио модни ревии. Сватив дека е нерелана приказна но ајде да ја видам понудата. Боки рече тоа ќе биде асиба објектот воо Карпош, но немал контакти со Богац оти градоначалникот го заебал а тој му помогнал многу во кампања. Почетна сума беше 2 милиони евра од вкупно 4 па после ќе се дела проценти. Ми реков со молови не работам за да го откачам но ми го заврте последниот лист од понудата ми рече гледаш кој е потпишан? Кој: Лазар Јанев син на Катица Јанева – размисли да не имаш проблеми. Тогаш мислев дека Боки ја злоупотребува Катица. Пак се јави за старски дом и пак разговаравме. Беше и Јасна Мандиќ, и понудата беше 4 милиони но јас пај го откачив и тој се налути. Зоран Милевски ми реве на тв ќе има лоша реклама за фирмите ќе плука па се согласив да платиме 170 000 евра реклами за да се заштитиме.

Откако не му ги задоволив желбите ми ја пуштијсликата од инстаграм со Катица и ми кажаа се спрема нешто големо.

Третиот дел од приказната е Лиле СТефанова која преку Чифлиганец побара од мене 200 квадрати за ќерка и за ординација и така почна Империја дали преку братм син пријател бев изложен на рекет.

Кога влегов во притво ми беше јасно дека во државата во кој авработувам 3000 луше и плаќам најмногу даноци мојот пријател кој не е жив ми кажа дека Бојан му барал пари за Империја. (тука потврди дека се работи за неодамна починатот Жарко Луковски). Бојан му рекол ако не сака да биде дел од Империја треба да плати 200 илјади евра, платил и го видел што се слуува избегал во Блеград, Таму дал уште 250 000 евра. Случајот империја се страи затворени премети од ЈО од пред 18 години кои немаат вреска со прислушкувани разговори и се отвора по истекување на можноста СЈО да отвора предмети. Веднаш бев спремен да понудам гаранција од 14 милиони евра за домашен притвор. Се правеше жесток притисок на компанијата едвај потпишував за плати и лекови. Конструкцијата е на Боки, реализирана од Катица и Лиле.

Ана сопругата ми вика ме носат со кола во стан за специјални клиенти и бараат 2, 4 и 6 милиони да платиш. Тогаш ДИмишков пјаснил дека сестра му после ова судијата Димишкова ќе морало да оди во пензија а била и најдобра пријателка со Лиле Стефанова. Боки ја вика Ана во Орман и и се заканува дека Јанева ке шотвора уште предмети. По Ана бил дојден и Панделевски. Тоа беше сценариото. Дојде ана со адвокатот во притвор и знаевме дека сме ставени во кланица. И дадов насоки со кои луѓе да се консултира и заминав во куќен притвор. Платија и Тинекс и Томе Главцев и Пелистерка но се исплашија не се одважија да зборуваат.

Бојан ја злоуштреби и Шекеринска дека ја сликај кај неа , а ја сум свесен дека ја злоупотреби. Сите бараа дел од пакетот јас сум во јавноста криминалец , а тие со милионите на инстаграм никој не ги прашува од каде.

Имам пријатели од татко ми во бугарија кои биле во случна ситуација и ми рекоа дека треба да пријавам кај Горан Николовски во УБК и пријавив. Они ги продаваа пи мерките како хиени и немав каде да барам заштита. И реков ај ке давам на рати. Но дојде дргиот ден Боки и рече Јанева без милион не разговара. Првата е 8 милиони ако Катица сработи 5 ако оди кај Вилма а демек Боки е главен . На распит во СЈО Катица јадеше мекици и дојде и ми кажа , тоа со Бојан што договараш да го завршиш.

Се обратив кај премиерот Зоран Заев. Нему не му се веруваше ми рече остави два дена и потоа ме упати кај Вилма се да пријавам дека она се ке среди. Како беа злоупотребени политичарите како сопственик на медиум, го креираше инсајдер со двајца новинари уредници. присуствував кога со Сергеј му се закануваше на Кабранов а потоа го спасуваше да изгледа како херој.

БОЈАН ЈОВАНОВСКИ

На самиот почеток на емотивниот настап слушнавме многу квалификации за барам јавно д ами се извини.

Боки: Кој иницираше средба меѓу нас? На колку места пред Сушико си зборел со луге?

Орце : Со Димишков и Чифлиганец Жарко ми го кажа името Империја.

Боки: За што разговаравме во Сушико? Дали бараше решавање на јавно обвинителкски проблем и консултација?

Орце: Не си адвокат не се сеќавамДоколу е за проектите не се секавам Фејк ти бепе проектот на Директорката и рече дека не стануваш за 50 000 евра.

Боки: Да имам право да барам како менаџер како вие за операции кои не ви се успешни. Со име и презиме да ги кажете пријателите со кои се консултира?

Орце : Ivajval.

Боки : A radivoe Vi e poznat? Што имаше во чантата и кој ја врати? Дали бевте агент провокатор за сецнарио кое сам го осмисливте? Дали свесно ме теравте да ви покажувам слики од политичари?

Орце. Не

Боки: Dali e vistina deka mu naredivte na Ki;eec da bide postojano pokraj mene i vo kontakt so mene. Што правевте дома кај мене 20 -25 март и со кого.

Орце : Бев повикан за работа која ја одбив

Боки : Кој беше присутен?

Орце: ……. pauza министерсот за здраство Венко Филипче.

Боки Дали зборувавте погрдно за Лиле Стефанова и дали се зборуваше за Вилма? – овде судот не дозволи да се одговори. Дали лично ми се доверивте дека сте ја завршиле работата во Врховен. Која е улогата на Наташа Савова во дистрибуција на сниманите материјали?

Орце : Нема улога.

Тука судењето заврши со констатиација на Бојан дека Орце ја држи државата заложник на неговите криминали и дека тој е сценаристот на сето ова.

Следната недела ќе сведочи сопругата на Орце АНА.

Фото : net

https://www.facebook.com/RSEMK/videos/2749512635107161/

Total
0
Shares
Поврзани објави