ВИДЕО : Филмска измама на црногорски кланови откри 20 тони хашиш

Истрагата против 11 граѓани на Црна Гора, кои во август беа уапсени во Италија за шверц на 20 тони хашиш откри дека шверцот со дрогата е организиран од висок член на како што го нарекуваат “kavačkog klana”. Иако се шпекулирало дека тоа било бизнис на ривалот “škaljarskog клан”, сепак е откриено дека криминалната група ги вклучува само тројца осомничени.
Италијанската полиција во август оваа година објави слика на меѓународната операција во која уапси 11 Црногорците, како што беше тогаш осомничени припадници на озлогласените “škaljarskog клан”.
Вредноста на дрогата пронајдена на бродот во тоа време беше проценета на речиси 200 милиони евра!
Италијанските медиуми објавија дека брод за дрога пловел под знамето на Панама.
Уапсените Црногорци дрогата ја натовариле во Мароко, а бродот што ја превезувал за Либија бил запрен во италијанските територијални води.
– Први беа откриени два тони хашиш, а уште 18 тони беа откриени со детален претрес на бродот кој траел неколку дена.
Црногорската полиција, исто така, зеде учество во конфискацијата на рекордни количини дрога, со што им ги обезбеди потребните информации на нивните колеги од Италија. Сепак, истрагата е во рацете на италијанските иследници, кои темелно истажѕваат од каде е хашишот чиј е и на која дестинација требало да заврши.
Се наведува дека хешот бил скриен во резервоари кои содржат вкупно 400.000 литри гориво по брод.
Истрагата беше предводена од американскиот ДЕА. Тие ја имаале информацијата дека во италијанските води ќе поминеброд со дрога.
Во бродот имало капетан и десет членови на екипажот од Црна Гора.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Кичевскиот заминува дома

Второосомничениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски – Кичeвскиот ќе биде пуштен во домашен притвор, откако денеска судија на…