Засилен ветер со брзина до 60 километри на час

Во текот на денешниот ден (среда) како и утре (четврток) на повеќе места ќе дува ЗАСИЛЕН ВЕТЕР од северен правец кој ќе услови пад на температурите на воздухот.
Најизразен ветерот ќе биде Долж Повардарието како и на југоисток и исток каде локално ќе достигнува брзина до околу 60 км/час.
Времето ќе биде сончево повремено со умерена облачност а повремено и локално ќе има нешто повеќе облачност и ќе има услови за локален слаб дожд а има услови и за ретки грмежи.
Максималните дневни температури на воздухот денес (среда) ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени додека утре (четврток) ќе бидат уште пониски и истите ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 29 степени.
Особено свежо ќе биде наутро кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 19 степени.

извор: Славчо Попоски

Total
0
Shares
Поврзани објави