Ана Брнабиќ е нов мандатар за состав на Владата на Србија

ретседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека Ана Брнабиќ е мандатар за состав на новата Влада на Србија.

Во согласност со Уставот, откако го слушнав мислењето на претставниците на изборните листи, донесов одлука за предлогот за кандидат за претседател на Владата на Србија. Одлуката беше комплицирана и сложена и во рамките на најголемата партија во земјава, а сите тројца кандидати за премиер ќе бидат членови на Владата. Кога имаше избори меѓу Ана Брнабиќ и Милош Вучевиќ, ниту една страна не преовлада, бидејќи имаат силна поддршка во партијата. На Националното собрание му ја предлагам за премиер Ана Брнабиќ, рече Вучиќ.

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

(Видео) Љубљана под вода

Силното невреме што ја зафати Словенија синоќа поплави над 500 згради само во Љубљана, пишува 24ur. Дежурните служби…