Велешанецот со делта сојот на ковид пред две недели се вратил од Англија

Четириесет и тригодишниот пациент од Велес, кај кого е регистриран делта сојот на ковид-19, се вратил од Англија пред две недели. Лицето е хоспитализирано на Инфективното одделение во болницата во Велес.

„Лицето е вратено од Англија пред две недели, а хоспитализиран е седум дена на Инфективното одделение. Пациентот е со полесна клиничка слика и не е на кислородна поддршка“,  рече д-р Елеонора Јованова, портпаролка на Болницата.

Министерот за здравство Венко Филипче утрово кажа дека кај пациент од Велес е регистриран индискиот (делта) сој на коронавирусот, и со тоа, во земјава досега со делта сојот се заразени 4 пациенти, а за уште четворица се чекаат резултатите. Лицата немаат примено вакцина против ковид-19, додаде тој.

sdk.mk

Total
0
Shares
Поврзани објави