Видео: Новиот митрополит на Јоаникиј пристигнаа во манастирот во Цетиње со хеликоптер со специјалци

Патријархот Порфириј, по напуштањето на Црна Гора, објави на својот Инстаграм дека некој во Цетиње сака да го спречи устоличувањето на митрополитот Јоаникиј со снајперист.

Треба да се потсети дека, заедно со конфликтите на улица, вчера наутро во манастирот во Цетиње беше устоличен нов митрополит на црногорско-приморската Митрополија, Јоаникиј. Поради блокади на патиштата и бројни групи демонстранти врз кои полицијата фрлаше солзавец, шок бомби и според некои фотографии испукани се и гумени куршуми, српскиот патријарх Порфириј и новиот митрополит на Јоаникиј пристигнаа во манастирот во Цетиње со хеликоптер со вооружени до заби полицсики специјалци.

Total
28
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Над 45 загинати во поплавите во САД , градоначалникот на Њујорк ги обвини метеоролозите за погрешни прогнози

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се потребни историски вложувања во справувањето со климатската криза додека североистокот на…