Дизелот од полноќ поевтинува за половина денар, цената на бензините останува иста

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата малопродажна цена на дизелот ќе изнесува 77 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по 75,5 денари за литар.

Цената на бензините останува непроменета – Еуросупер БС – 95 и натаму ќе се продава за 80 денари за литар, а Еуросупер БС – 98 за 82 денара за литар.

Со одлуката на РКЕ, за 0,559 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 42,773 денари

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Пет години од влезот на ЦАМЛ во САСА – 52 милиони долари веќе инвестирани во
одржлив развој и дополнителни вложувања планирани за наредните години

Рудникот САСА ја одбележа 5-годишнината од приклучувањето кон Централ Азија Металс (ЦАМЛ) –специјализирана рударска компанија со седиште во…
Повеќе

Oглас за приватните превозници за истите линии за кои Арсовска тврдеше дека ЈСП има капацитет да ги покрие

После постигнатиот договор помеѓу градоначалничката Данела Арсовска и приватните автобуски превозници, Град Скопје распиша нов оглас за доделување…