ЕКСКЛУЗИВНИ ФОТО И ВИДЕО: Апокалиптични сцени снимени од брод – Досие блиску до огнот !

Островот Евија во Грција гори, апокалиптични сцени на кои сведоци се патници кои со бродови минуваат во близина на островот. Досие и неговите пријатели беа сведоци на овие глетки кои истовремено се и страшни и неверојатни.

Пожарникарите веќе седум дена се борат со катастрофалниот пожар, кој досега изгоре повеќе од половина милион хектари земја и уништи илјадници згради.

Населбите на грчкиот остров се опкружени со оган, пишува „Катимерини“, додавајќи дека ситуацијата во јужниот дел се уште е мирна.

Грчките пожарникари, со помош на 200 колеги од Украина и Романија и локални жители, како и воздухопловните сили, го гаснеа пожарот на потегот Фаракла-Спатари-Каливија-трупа цела ноќ. На помош им пристигнаа и српските пожарникари.

Фото – видео сопстевност на Dosie.mk

Total
5
Shares
Поврзани објави