Над 500 основци заразени со непознат вирус во Германија

Над 500 ученици, но и наставници, во основно училиште во германскиот град Лајпциг, се заразени со вирус – сè уште непознат за лекарите.

Германски медиуми пишуваат дека сите заразени имаат различни симптоми, но, посебно се истакнуваат висока температура и дијареа. Нивните тестови на корона вирус се негативни.- Advertisements –

Само во понеделникот беа пријавени над 100 нови заразени, пишува списанието Феникс.

– Доколку има повеќе заразени во една јавна установа, за толку краток временски период, а лицата се жалат на дијареа и температура, може да станува збор за норо вирус. Ако лицето го донесе вирусот во училиште, многу лесно се пренесува. Но, по неколку дена, неудобните симптоми, најчесто се повлекуваат, изјави доктор Кристоф Шпехт за германскиот медиум РТЛ.

Total
2
Shares
Поврзани објави