Нови напади со дронови во близина на Москва и нуклеарна централа

Русија објави дека била цел на повеќе напади со беспилотни летала рано на 1 септември, вклучително и во близина на главниот град и нуклеарна централа, додека украинската војска соопшти дека нејзината контраофанзива продолжува на истокот и на југот на земјата.

Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин изјави дека руските системи за противвоздушна одбрана собориле беспилотно летало за кое тој тврди дека се приближувало кон градот.

„Дронот беше соборен во близина на Луберци, југоисточно од Москва“, напиша Собјанин на апликацијата за пораки Телеграм.

Според државната новинска агенција ТАСС, летовите беа накратко суспендирани на трите главни аеродроми во Москва Шереметјево, Домодедово и Внуково.

Последниве денови имаше повеќекратни прекини на полетувањата и слетувањата на московските аеродроми поради ризиците од беспилотните летала.

Total
0
Shares
Поврзани објави