Омикрон расте 70 пати побрзо во белите дробови

Откриено е дека варијантата омикрон ковид се размножува околу 70 пати побрзо од оригиналната и Делта верзијата на коронавирусот во примероци од ткиво земени од бронхиите, душникот до белите дробови, во лабораториски експерименти кои би можеле да помогнат да се објасни неговиот брз пренос, објави Гардијан.

Студијата, направена од тим од Универзитетот во Хонг Конг, исто така покажа дека новата варијанта расте 10 пати побавно во ткивото на белите дробови, што според авторите може да биде показател за помала сериозност на болеста.

Мајкл Чан Чи-ваи, кој беше лидер на испитувањето, рече дека резултатот треба да се толкува со претпазливост бидејќи тешката болест се одредува не само од тоа колку брзо се реплицира вирусот, туку и од имунолошкиот одговор на една личност и, особено, од тоа дали имунолошкиот систем оди во претерување, предизвикувајќи таканаречена цитокинска бура.

„Исто така, забележано е дека со инфицирање на многу повеќе луѓе, многу заразен вирус може да предизвика потешка болест и смрт, иако самиот вирус може да биде помалку патоген“, рече тој. 

„Затоа, земени заедно со нашите неодамнешни студии кои покажуваат дека варијантата Омикрон може делумно да го избегне имунитетот од вакцините и минатите инфекции, па севкупната закана од варијантата Омикрон веројатно ќе биде многу значајна“.

Џереми Камил, вонреден професор по микробиологија и имунологија на Државниот универзитет во Луизијана Shreveport, истакна дека Делта, која се покажа дека е попатогена, покажала слична шема на побавно реплицирање во белите дробови.

„Овие автори открија дека Омикрон се реплицира фантастично добро – дури и далеку подобро од Делта или оригиналниот вирус – во бронхијалното ткиво“, рече Камил. „Ова на некој начин може да придонесе за предност во ширењето/пренесувањето меѓу луѓето.

„Се разбира, огромна компонента на преносливоста на Омикрон во реалниот живот ќе биде неговиот потенцијал да избега од неутрализирачките антитела кои на прво место штитат од инфекција. Многу е веројатно дека добро се шири дури и меѓу вакцинираните луѓе, особено оние кои неодамна не примиле трета доза.

Total
8
Shares
Поврзани објави