Полицаец уби емигрант кај Гевгелија во борба со криумчар

Полицаец денес претпладне случајно убил емигрант кај Гевгелија додека се обидувал да совлада криумчар кај Гевгелија.

Макфакс пренесува дека криумчар го нападнал полицискиот службеник и се обидел да му го одземе пиштолот.

Во метежот полицаецот испукал од својот службен пиштол, а куршумот завршил во еден од емигрантите кој бил смртно погоден.

„Кај Касарна Гевгелија од страна на полициски службеници биле забележани патничко моторно возило „мерцедес“,управувано од К. Ј. (26) и патничко моторно возило „форд фокус“, управувано од С.Б. (51), двајцата од Скопје, во кои илегално се превезувале мигранти. Возилата биле запрени од страна на полициски службеници, по што возачите и мигрантите се обиделе да избегаат, а при тоа К.Ј. физички нападнал полициски службеник, обидувајќи се да му го одземе пиштолот“, гласи верзијата на МВР.

Двајцата криумчари се приведени, а исто така и осум емигранти. По расчистување на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Total
0
Shares
Поврзани објави