Почина актерската легенда Мето Јовановски

Почина една од најголемите македонски актерски легенди Мето Јовановски на 76 години.

Неговите најпознати улоги се тие во безвременските филмски остварувања „Тетовирање“, „Среќна нова 49-та“, „Пред Дождот“, итн.

Јовановски заврши Театарска академија во Софија во 1971 година и од тогаш станува еден од најдобрите македонски актери.Роден е во 1946 во село Панчарево, Пехчевско.

Total
0
Shares
Поврзани објави