Почина славниот комичар Норм Мекдоналд

Норм Мекдоналд, комичар, актер, писател и една од starsвездите на шоуто „Saturday Night Live“, ја загуби битката со ракот на 61 година.

Мекдоналдс не зборуваше отворено за боледувањето од рак, со кој се бореше девет години, пишуваат американските медиуми. Роден е на 17 октомври во Канада.

Познат е по својата „мртва“ комедија, која се карактеризира со лаконско раскажување приказни, што понекогаш ја прави шегата да изгледа ненамерно. Неговата комедија беше остра, и тој ја зачува дури и во ерата на политичка коректност.

По успехот во канадските клубови, Мекдоналдс започна да пишува за ситкомот „Розан“, а од 1993 година се приклучи на составот на култното шоу „Саботна вечер во живо“.

До денес, Мекдоналдс остана еден од најимпресивните водители на сегментот „Викенд апдејт“, во кој неговата комедија дојде до израз. Се појави во улогите на Берт Рејнолдс, Дејвид Летерман, Лари Кинг, Квентин Тарантино и многу други.

Total
10
Shares
Поврзани објави