Протест за слобода на Ламбе – го откри велисипедот кој го фрлил и пријавил дека му е украден

Во Битола денеска, во организација на партијата Левица, во 18 часот ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски.

Алабаковски се наоѓа во 8 дневен притвор за пожарот во културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола.

Според реакциите на граѓаните, се очекува голема присутност.

„И јас сум Ламбе“ e главното мото на социјалните мрежи каде јавноста изразува силна поддршка за македонскиот пејач. Дел од нив не го оправдуваат делото, но голем дел го поддржуваат како што посочуваат „поривот на Ламбе Алабакоски да го изрази својот револт за состојбата во која се наоѓа македонскиот народ“.

Алабакоски признал дека го извршил делото. Бил со велосипед кој го фрлил и пријавил дека му е украден. Поради двојното државјанство за да не побегне судија одлучи да му одреди притвор.

Total
9
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Владата го задолжи МЗ вo рок од два дена да достави информација по објавената сторија за случувањата поврзани со Клиничката болница „Жан Митрев“

Министерот за здравство Беким Сали денеска на прес конференција посочи дека е побаран вонреден инспекциски надзор во Клиничката…