Русија одобри петта вакцина против Ковид-19

Истиот ден кога земјата го собори рекордот според бројот на смртни случаи од Ковид-19 во еден ден, Русија ја одобри својата петта вакцина против коронавирусот, јавија синоќа руските медиуми, пренесе ДПА.

Вакцината „EpiVacCorona-N“ е додадена во Државниот регистар на лекови, а е развиена во истражувачкиот центар „Вектор“, во сибирскиот град Новосибирск.

Руските власти вчера соопштија за 820 смртни случаи во еден ден, а се поврзани со коронавирусот, што претставува црн рекорд од почетокот на пандемијата, пренесе ДПА.

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Изјавата на претседателот дека дава целосна поддршка на JO ќе беше реална, доколку повикаше пратениците да го изгласаат Законот за јавното обвинителство

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија укажува дека не е време за напади на институциите и нема да…
Повеќе

Одлуката за отворање на границите е тешка, појавата на новите случаи со ковид-19 може да се менаџираат со рана детекција, вели Фабио Скано

„Особено сум импресиониран од посветеноста на здравствените работници, официјалните здравствени лица и сите оние кои неуморно работат за да ги заштитат луѓето од ковид-19. “, рече Скано.