Руската армија гранатираше воздушни бази на западот на Украина, погоден е и аеродромот во Запорожје

Руската армија изврши напад со прецизно оружје врз воздушните бази на украинската армија во регионите Хмелницки и Ровињската област, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Вооружените сили на Руската Федерација извршија групен напад со прецизно оружје со долг дострел, воздух и море, врз воздухопловните бази на вооружените сили на Украина во областите Староконстантинов, Хмелницкиската област, Дубно и Ровињската област“, изјави на брифинг портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

„Целта на нападот е постигната. Сите одредени цели беа погодени“, рече портпаролот.

Покрај тоа, погодени се и хангари со воздухопловна опрема на украинската армија на аеродромот во Запорожје. Уништено е и складиштето за ракетно и артилериско оружје на 9-от армиски корпус на вооружените сили на Украина.

Total
0
Shares
Поврзани објави