Руски медиуми: Украински дрон наполнет со експлозив се урна на 50 километри од Москва!

Беспилотно летало со американски мотор се урна кај Ногинск, во близина на Москва, пишува руска РИА.

Ногинск е град со околу 100.000 жители, тој е на само 50 километри од Москва, па оваа вест навистина ги загрижи Русите кои се прашуваат „Па што прави нашата противвоздушна одбрана, за која ни велат дека е најдобра на светот?

– Беспилотно летало тешко околу 100 килограми е пронајдено на периферијата на градската област Богородски – пишува РИА.

Иако првите информации велеа дека во дронот немало експлозив, ТАСС јави дека во леталото сепак имало експлозив.

– Авионот е преполовен и во него е пронајден експлозив – пишува ТАСС.

Руските безбедносни служби истражуваат од каде е лансирано леталото.

– Урнатото летало е UJ-22 Airborne. Произведено во Украина. Вкупната тежина на експлозивот е 17 килограми. Експлозивот не се активирал. Максималниот опсег на летот на таков дрон е 800 км. Лета на височина од 50 метри со брзина од 130-140 км/ч – пишуваат руските медиуми.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

(Видео) Љубљана под вода

Силното невреме што ја зафати Словенија синоќа поплави над 500 згради само во Љубљана, пишува 24ur. Дежурните служби…