Седум статуетки за „Сè во исто време“, филмот е апсолутен победник на Оскарите

Научно-фантастичната акција „„Сè во исто време“ е апсолутен победник на овогодинешните Оскари со седум златни статуетки, меѓу кои и онаа за најдобар филм.

Награден е во категориите најдобар филм, режија и оригинално сценарио (Даниел Кван и Даниел Шајнерт), главна актерка (Мишел Јео) и споредна женска улога (Џејми Ли Кертис), споредна машка улога (Ке Хуи Кван) и најдобра монтажа.

Церемонијата на овогодинешните Оскари ја одбележа и големото враќање на Брендан Фрејзер, кој беше прогласен за најдобар актер.

Брендан Фрејзер е најдобар актер за улогата во филмот „Кит“.

Мишел Јео е и првата актерка со азиско потекло која ја добила оваа престижна филмска награда. Ова беше и прва номинација за Yeoh, актерка од Малезија, која има 60 години.

„За сите момчиња и девојки кои личат на мене и кои ме гледаат вечерва, ова е светилник на надеж и можност. Ова е доказ дека можете да сонувате и дека соништата навистина се остваруваат“, рече Јео за време на доделувањето на наградите, додавајќи: „И дами, никогаш не дозволувајте некој да ви каже дека сте го поминале најдобриот период“.

За најдобар филм на овогодинешните Оскари беа номинирани:

„Топ Ган: Маверик“

„Жените зборуваат“

„Банши на Инишерин“

„Триаголник на тагата“

„Фабелманс“

„Ништо ново на Запад“

„Аватар: Патот на водата“

„Елвис“

“Катран”

Total
0
Shares
Поврзани објави