Сметките на репортерот на Тајмс, Рајан Мек, новинарот на Пост, Дру Харвел, новинарот на Си-Ен-Ен, Дони О’Саливан и новинарот на Машебл, Мет Бајндер се суспендирани од Твитер

Синоќа Твитер ги суспендираше сметките на неколку истакнати новинари кои неодамна пишуваа за неговиот нов сопственик Илон Маск, а милијардерот со твит одговори дека правилата за забрана за објавување лични податоци важат за сите, вклучително и за новинарите.

Сметките на репортерот на Тајмс, Рајан Мек, новинарот на Пост, Дру Харвел, новинарот на Си-Ен-Ен, Дони О’Саливан и новинарот на Машебл, Мет Бајндер беа суспендирани. Суспендирана е и сметката на независниот новинар Арон Рупар кој известува за американската политика. Портпаролот на „Њујорк тајмс“ изјави дека суспендирањето на профилите на Твитер на голем број истакнати новинари е сомнително и несреќно и дека тие не добиле никакво објаснување зошто тоа се случило.

Си-Ен-Ен рече дека суспензиите се вознемирувачки, но не и изненадувачки, побарале објаснување и дека ќе ја преиспитаат својата врска со платформата врз основа на одговорот. Твитер, исто така, суспендираше сметка која го следи приватниот авион на Маск во реално време користејќи податоци достапни во јавниот домен. Маск се закани со правна постапка против операторот на сметката за загрозување на семејството.

Тој, исто така, го суспендираше официјалниот профил на социјалната мрежа Мастодон, која се појави како алтернатива на Твитер откако Маск ја купи.

Суспензиите доаѓаат откако Маск постојано вети дека ќе ја поддржи апсолутната слобода на говор на платформата што ја купи за 44 милијарди долари во октомври. Тој го врати профилот на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој беше суспендиран од Твитер поради неговите постапки поврзани со опсадата на американскиот Капитол.

Откако отпушти илјадници вработени по преземањето на Маск, Твитер работи со значително намален број вработени. Сега во голема мера се потпира на автоматизирање на умереноста на содржината, отстранување на одредени рачни прегледи и фаворизирање на ограничувањата за дистрибуција во однос на целосно отстранување на одреден говор, рече новиот шеф на доверба и безбедност Ела Ирвин за Ројтерс овој месец.

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Загина пеачот Шабан Шаулиќ

Шабан Шаулиќ, загинал во тешка сообраќајна несреќа во Германија, јавуваат српските медиуми. Според медиумите, Шаулиќ настрадал во северозападниот…