Твитер ќе банкротира?

Илон Маск, во своето прво обраќање до вработените во Твитер откако ја купи компанијата за 44 милијарди долари, рече дека постои можност за банкрот.

Џоел Рот и Робин Вилер, двајцата извршни директори кои досега се појавија како дел од новиот лидерски тим на Илон Маск, поднесоа оставки.

Маск го отпушти најголемиот дел од извршниот тим на социјалната мрежа кога нејзината аквизиција беше затворена минатиот месец. Оттогаш Рот ги презеде сите напори за доверба и безбедност на социјалната мрежа, додека Вилер, потпретседателот за продажба, неодамна се засили за да ги надгледува односите со нервозните огласувачи загрижени за содржината.

Маск, исто така, им кажа на вработените на повикот дека деновите на бесплатна храна и други поволности завршија во канцелариите на Твитер, изјави вработен во Твитер кој сакаше да остане анонимен, пренесува Блиц.рс.

Во дискусијата за финансиите и иднината на Твитер, Маск рече дека компанијата треба брзо да се придвижи за да го направи својот производ за претплата од 8 долари, Twitter Blue, нешто за што корисниците ќе сакаат да платат во услови на повлекување на огласувачите кои штедат приходи.

Total
11
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Oглас за приватните превозници за истите линии за кои Арсовска тврдеше дека ЈСП има капацитет да ги покрие

После постигнатиот договор помеѓу градоначалничката Данела Арсовска и приватните автобуски превозници, Град Скопје распиша нов оглас за доделување…