Убиецот од Цетиње бил во црква пред масакрот – ги засолнил сопругата и децата

Фамилијата Бориловиќ со години редовно одат во црква, а секој Бадник носат елка пред манастирот. Вук редовно учествуваше на овие церемонии. Каде му е душата, какво зло му влезе, зошто ги уби неговите соседи и две деца, прашуваат очајните жители на Цетиње.

Вук Бориловиќ (34) од Цетиње, Црна Гора, кој во петокот уби 10 лица, меѓу кои две деца, а рани шест лица, пред да го изврши страшното злосторство отишол во црква и му се помолил на Бога, дознава српски Курир. Бориловиќ потоа се вратил во семејната куќа во населбата Цетиње во Медовина и направил крвава масакр.

– Пред да убие невини луѓе и децата меѓу нив, Вук отиде во црквата и се помоли на Бога. Потоа зеде пушка и почна да убив , конечно беше запрен по престрелката во која учествуваа полицијата и жителот Ненад Калуѓеровиќ – вели изворот за Курир и додава:

– Постои сомневање дека (тој) злосторството го планирал затоа што претходно ги засолнил сопругата и трите деца надвор од Цетиње. Подготвил и ловечка пушка и два куршуми, а потоа почнал да убива по куќите. Иако морал да внесе нови куршуми, работел брзо и рутински скоро еден час. Застрелал 16 луѓе и испука повеќе од 100 куршуми, на крајот кон полицијата и брзата помош. Неговото семејство е едно од најстарите и најпочитуваните во Цетиње, така велат тука.

– Фамилијата Бориловиќ со години редовно одат во црква, а секој Бадник носат елка пред манастирот. Вук редовно учествуваше на овие церемонии. Каде му е душата, какво зло му влезе, зошто ги уби неговите соседи и две деца – прашуваат очајните жители на Цетиње.

Тие додаваат дека куќата на Бориловиќ е покриена со камери и дека тоа донекаде може да ја реши мистеријата за тоа што го поттикнало убиецот да го изврши масакрот.

– Вук имаше видео надзор во семејната куќа и внатре и надвор. Целиот двор е покриен со камери кои полицијата ги одзеде по злосторството. Треба да се утврди што направил убиецот откако си дошол од (молитва) во црквата – велат мештаните.

Според црногорската полиција, Бориловиќ имал досие и неодамна бил неправедно осуден за насилничко однесување. Тој имал четири-пет пријави за насилничко однесување во младоста, а последен пат, пред околу шест месеци, прво вербално, а потоа и физички го нападнал својот колега М.Л., пренесува црногорскиот медиум Дан.

Total
2
Shares
Поврзани објави