Украина тврди: Имаме доказ дека Русите ја кренаа во воздух браната во Херсон

Украинската служба за внатрешна безбедност во петокот соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Службата за безбедност на Украина на својот канал на Телеграм објави аудио снимка во траење од една и пол минута од наводниот разговор, пишува „Гардијан“.

Да потсетиме, уништена е голема брана во областа под контрола на руската армија на југот на Украина, по што дошло до голема поплава.

Десетици илјади луѓе се евакуирани од околу 30 градови и населени места, а властите стравуваат дека поплавите ќе имаат катастрофални последици.

Украинската војска и НАТО ја обвинија Русија за кревање на браната во воздух, додека Москва го обвинува Киев.

Total
0
Shares
Поврзани објави