Фотографиите од монструозните злосторствата на Невоља пронајдени кај девојка: Кој ги чувал доказите за убиствата

Вчера вечерта, претседателот на Србија, Александар Вучиќ и неговите соработници ги прикажаа сцените кои ја покажуваат сета стравотија која ја направил кланот на Вељко Баливук, познат како Веља Невоља.

Донесена е одлука да не бидат прикажани и снимките, иако ги има, туку фотографии, кажа Вучиќ. Во прашање се сцени од морничави насилства, мачења и убиства.

До клучни докази против криминалната група на Вељко Беливук, Марко Миљковиќ и Дарко Елеза, покрај останатите материјални траги, полицијата и обвинителството дошло за време на вештачењето на мобилните телефони на припадниците на оваа екипа, ама и нивните соработници.

Во телефонот на една од приведените девојки, пронајдени се и фотографиите од сакатење на луѓе.

Станува збор за лица чие исчезнување официјално е пријавено во полиција. Споменатата девојка се согласила на соработка и засега е на слобода. Таа, покрај останатото се товари дека била дел од екипата која перела пари заработени од криминалот на Беливук и Миљковиќ, кои фактички станале испостава на кавачкиот клан во Србија.

„Србија успеа да се справи со најмалку две криминални групи. Бидејќи некои луѓе сметаат дека е време да продолжат со постапките на нивните претходници, сега ви велам:„ Деновите на слободата ви се избројани “, како што им реков на оние зад решетки пред два, три месеци.

„Увезовме уреди од наши пријатели, успеавме да отвориме нешто што не сме го правеле порано и дојдовме до сознанија за кои не мислевме дека ќе ги добиеме.

Членовите на организираната криминална група за која зборуваме, најчесто имаа фотографии и обележани лица на луѓе во БИА, МУП кои им беа непријатели, кои беа, како што веруваа, нивни гонители. Овие не се водачи, тие ги ризикуваа своите животи. Овие луѓе не ни сфатија колку се близу до својот крај “, рече Вучиќ.

Според Вучиќ, расветлени се четири убиства и додаде дека има многу исчезнати лица, пренесува Телеграф.

Фотографии од убиените лица биле пронајдени на мобилните телефони на уапсените, а се верува дека станува збор за љубители на фудбалот.

Во рамките на конференцијата, на која присуствувал и министерот за одбрана, Александар Вулин, Вучиќ покажа фотографии од убиените лица.

“Ова е тело без глава. Ќе ја видите главата сега”, рече Вучиќ на конференцијата. Тој покажа неколку слики на мртви луѓе и оружје.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави
Повеќе

Актерката Силвија Стојановска осудена на 3 и пол години затвор за транспорт на 700 килограми кокаин – до правосилност на пресуда оди на слобода

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија, Шпанија.…