Груевски доби азил

Унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во Унгарија, соопштуваат неофицијално унгарските медиуми.

Во експресна постапка Груевски го добил азилот по основ на барањето кое го поднел. Се уште нема потврда за овие информации.

Во меѓувреме македонското Министерство за правда го подготвува барањето за екстрадиција кое треба да биде поднесено денеска, без оглед на тоа што на Груевски му е одобрен азил.

Total
0
Shares
Поврзани објави