Почина македонскиот режисер и драматург Златко Славенски

Македонскиот режисер и драматург Златко Славенски денес ненадејно почина во Скопје. Нему ненадејно му се слошило додека бил на час со студентите.

Славенски беше вработен како професор на Факултетот за драмски уметности. Тој е роден во Скопје во 1966 година.

Режисерот потпиша бројни театарски претстави меѓу кои се „Соларис“, „Папокот на светот“, „Супернова“ и „Бесови“.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Од денес поскапа струја !

Од првиот момент во 2022 бројчаниците вртат посилно. Од ноќеска трошиме поскапа струја. Скопјани од утрово се греат…