Поларни температури , снег , ветер и наноси на патиштата

Силниот циклон од ветер студ и снег ќе ја зафати Македонија во среда и во четврток. Медетолозите очекуваат снежна покривка од околу 20 ти сантиметри на пониските места додека на планините и над половина метар. Истовремено се очекува и многу студено време.

Ветерот во југозападниот дел од државата ќе придонесе на патиштата да се појават и наноси од снег заради што се препорачува внимателно возење поради замрзнат снег на коловозот.

И утре се очекува екстремни ниски температури под нулата кои од четврток ќе се почнат полека да се покачуваат.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Фото: Гол маж на “Илинденска”

Скопјани кои викендов имаа несекојднева неделна прошетка во Градскиот парк. На семафорот на крстосницата на улиците „Илинденска“ и…