Пронајдени 81 мигранти во Ваксинце 19 се малолетници

Осумдесет и еден мигрант од земјите од Блиски Исток пронашла кумановската полиција во помошен објект на жител од липковското село Ваксинце, соопшти утрово МВР.

Утрово  околу 05.15 часот бил приведен Н.А. од село Ваксинце, општина Липково, поради тоа што при претрес во неговата куќа во село Ваксинце, извршен врз основа на судска наредба, во помошен објект полициски службеници пронашле 81 лице – мигранти (62 возрасни и 19 малолетни лица) од земјите од Блискиот Исток.

Миграните биле пренесени во прифатен центар Табановце. По целосно расчистување на случајот против Н.А. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави
Повеќе

Обвинението за Тачи и Веселји објавено пред да биде потврдено, првообвинетите се обиделе да ја попречат работата на судот и обвинителството

„Жртви на кривичните дела од обвиението се лица чиј идентитет ни е познат, меѓу кои се косовски Албанци, Срби, Роми и лица од дргиги националности, како политички противници“, соопшти Специјалното обвинителство во Хаг.
Повеќе

Максим Димитриевски: Орденот што го добив “100 годишната од Првата светска војна” ќе му го вратам на Каракачанов со протесно писмо

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски на својот Фејсбук профил информираше дека ќе му го врати орденот на бугарскиот министер за…