Штипјанец за пост на ФБ доби кривична пријава

СВР Штип до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријавa против С.Ш. (20) од Штип поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г став 1 од Кривичниот законик.

На 16.03.2019 година, пријавениот на неговиот „Facebook“ профил објавил коментар и слика со кои ширел расистички и ксенофобичен материјал и поттикнувал омраза и насилство.

Total
0
Shares
Поврзани објави