Син ја уби мајка си за да игра кантер страјк (Counter-strike) на компјутер

Истражните органи во Санкт Петербург подигнале обвинение за убиство против 17-годишно момче кој ја закла мајка си, бидејќи му забранила да игра на компјутер.
Кривичното дело било извршено во петокот навечер околу 20 часот вечерта пред болната баба на малолетниот убиец.
Максим А. се скарал со својата 35-годишна мајка Олга, која му замерила дека игра постојано на компјутерот. Кога одбил да го прекине виртуелната снимање, жената го исклучила кабелот од штекерот и иго истерала синот од собата.
Момчето побеснело ја скршило вртата и ја нападнал мајка си со нож, прободувајќи ја во градите и стомакот. На крајот и го пресекол и вратот по што го вклучил компјутерот и продолжи да игра тивко, како ништо да не се случило. Дома била само болната баба.
Но мајката сѐ уште жива, успева да стигне до телефон и да повика нитна помош, но и покрај напорите на лекарите сепак таа починала. Цело време, додека лекарите се бореле за животот на мајка си, Максим продолжил да игра на компјутерот. Тој ја прекинал играта кога дошла полиција.
Максим А. е единственото дете во семејството. Не бил до добро поведение бегал од училиште и бил апсен за ситни кражби.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Актерката Силвија Стојановска осудена на 3 и пол години затвор за транспорт на 700 килограми кокаин – до правосилност на пресуда оди на слобода

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија, Шпанија.…