Утре ветeрот носи африканска прашина и обоен дожд

Утре времето ќе биде променливо облачно и ветровито, попладне со локални врнежи од дожд кои во западните подрачја ќе имаат пороен карактер со услови за појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер поради што ќе има транспорт на прашина од Африка и наместа појава на обоен дожд. Од среда следува период на умерено облачно и топло време со температури кои ќе бидат над просекот за овој период од годината.

извор: UHMR

Total
0
Shares
Поврзани објави