Вакцините со погрешни декларации и “не беа штетни” ќе се уништат !

„Македонија лек“ до утре треба да ги уништи МРП вакцините кои имаат декларации со поминат рок. Агенцијата за лекови донела решение за уништување на повеќе 600 вакцини на кои беа залепени декларации со поминат рок, а наредбата веќе е доставена до добавувачот. Вакцините ќе бидат уништени на депонијата „Дрисла“.

Од Министерството за здравство информираат дека директорите на здравствените домови во кои беа примени спорните вакцини ќе треба да поведат дисциплински постапки против одговорните лица.

Вчера имаше уште четири нови случаи заразени со мали сипаници примени во Килиниката за инфективни болести.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Зибери е разрешен поради неговата изјава, нема да дозволам да се политизира работата на Комисијата за заразни болести, вели Филипче

Директорот на Центарот за јавно здравје Скопје Арбен Зибери е разрешен од функцијата, соопшти Министерството за здравство. За…