Запалените автомобили на синот и таткото функциoнери од СДСМ не биле паркирани една до друга

Изутринава околу 5,оо часот запалени се автомобилите на синот и таткото Никола и Мите Тушеви. Инцидентот се случил во населба „Сењак 3“ на улица „Борис Крајгер“.

Според нашите информации возилата биле опожарени така што пироманите прво ги скршиле стаклата од возилата а потоа во нив фрлиле молотови коктели.

Возилата на Никола и Мите не биле паркирани едно до друго туку на спротивни страни, поради што пироманите морале да употребат два молотови коктели.

Во инцидентот било опожарено и трето возило кое се наоѓало веднаш до возилото на Мите Тушев.

Штипската полиција сеуште е на лице место и го истражува инцидентот.

Никола Тушев е донеодамнешен претседател на Општинската организација на СДСМ, неговата сестра Маринела е поранешна пратеничка, а денес работи во кабинетот на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, неговиот зет Маричиќ е дел од кабинетот на премиерот Заев, а Мите Тушев е дамнешен активист на СДСМ во Штип. Поради сето ова на инцидентот, барем засега, му се дава силна политикчка конотација.

istokpress.mk

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави
Повеќе

Боки 13 останува во притвор

Апелациониот суд ја одби како неоснована жалбата на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски-Боки 13, со што го…
Повеќе

Антикриорупциска комисија: Министерот Филипче може да го смени од функција директорот на Центарот за јавно здравје Зибери

„Четири месеци градиме доверба и работиме транспарентно. Во ниеден момент не донесовме политички мотивирани одлуки и ова вие добро го знаете. Вашата изјава е неточна, штетна и пред сѐ неколегијална, што исклучително ме загрижува“, вели министерот Филипче во одговор на обвинувањата од директорот Зибери