Борбата со пожарот во Александрополис продолжува, во гаснењето се вклучи и војската

epa10754385 A firefighting aircraft drops water to extinguish a wildfire at Aghios Charalambos area in Loutraki, Corinth, Greece, 18 July 2023. The Fire Brigade recommended the precautionary evacuation of the settlements Aghios Charalambos and Panorama in Loutraki. The fire front was burning over the Kallithea location and moving south-southeast above the Athens-Corinth national highway. EPA-EFE/VASILIS PSOMAS

Шумскиот пожар во Александрополис беснее веќе трет ден и покрај напорите на грчките противпожарни служби, војската и доброволците кои продолжија да се борат со пожарот во текот на ноќта.

Како што јави ЕРТ, седуммина пожарникари се повредени и сега се во добра состојба по укажаната прва помош.

Како што се раздени, во гаснењето на пожарот се вклучија и авиони – четири авиони и четири хеликоптери, кои гаснат активни пожари од воздух, пренесува Прототема.

На терен се 198 пожарникари во 26 екипи и 59 возила, соопшти Противпожарната служба.

Во гаснењето на пожарот се вклучија и припадници на грчката армија, доброволци и локални жители.

Заменик-гувернерот на Еврос, Димитрис Петровиќ, вчера за АПЕ-МПЕ изјави дека напорите за гаснење се насочени кон Нипса, Дорикос и Амфитритис, а се прават напори да се заштити и индустриската зона Александрополис, пренесува Танјуг.

Total
0
Shares
Поврзани објави