Видео: Се урна трибина во корида во Колумбија, загина дете и четворица возрасни

Најмалку четири лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а повеќе од 300 се повредени откако се урна трибина за време на борба со бикови во централна Колумбија.

На видеото се гледа како трикатна дрвена трибина полна со гледачи се урива на стадионот во Ел Еспинал, департманот Толима.

Биковите продолжија да трчаат низ арената додека луѓето се обидуваа да се спасат.

За време на традиционалната манифестација на коралеја, публиката трча во арената за да ги иритира биковите.

Меѓу загинатите има две жени, маж и дете, изјави гувернерот на Толима, Хозе Рикардо Ороско.

Регионален здравствен претставник изјави дека 322 лица се примени во болницата, од кои четворица се на интензивна нега.

Total
10
Shares
Поврзани објави