(ВИДЕО) Шоуто на Путин во Мариупол: Среде ноќ им влезе во стан, на масата го чекаше храна

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи, а потоа го освои минатата година.

Руската телевизија објави неколку видеа на кои се гледа како Путин вози автомобил низ улиците на Мариупол. Руските медиуми објавија дека Путин во неколку наврати го запрел автомобилот и излегол од него за да разговара со жителите.

Макс Седон, шеф на московското биро на Фајненшл тајмс и експерт за ситуацијата во Русија, објави серија снимки емитувани на руската државна телевизија и им даде малку повеќе контекст.

„Ова е знак на пркос откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење. Украина вели дека 1.000 од 14.700 киднапирани деца се од Мариупол“, објави Седон заедно со снимката од Путин како вози автомобил околу Мариупол по слетувањето во градот со хеликоптер.

„Во ова видео, Путин вози низ Мариупол полуинкогнито, додека Марат Кушилин, висок функционер задолжен за реконструкција, му кажува што направила Русија за да го обнови она што нејзината војска го уништила“, рече Седон со друго видео од Мариупол.

Кремљ, исто така, објави дека Путин ја посетил реновираната филхармонија на Мариупол, каде Русија планирала да ги одржи таканаречените судења на разни украински затвореници минатата година, пред сепак да ги размени“, објави Седон со друго видео на Путин.

„Во второто видео го гледаме Путин како ги посетува локалните жители кои му велат дека „се молат за него“ и додаваат дека Русија им изградила „парче рај“ за да ги замени нивните уништени станови“, пишува Седон за видеото на кое се гледа како Путин „спонтано“ зборува. на жителите на Мариупол.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Експлозии во Киев

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко на Телеграм објави дека утрово во градот се случиле неколку експлозии. Имаше неколку…