Во вчерашното стампедо за Ноќта на вештерките во Сеул загинаа 151 лице

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол денеска прогласи национална жалост откако во вчерашното стампедо за Ноќта на вештерките загинаа 151 лице во популарна област за ноќен живот во главниот град Сеул.

Јун изрази сочувство за жртвите и на повредените им посака брзо закрепнување.

Ова е навистина трагично, рече тој. „Трагедија и катастрофа што не требаше да се случи, се случи синоќа во срцето на Сеул“.

Толпата која славеше во популарната населба Итаевон синоќа се втурнала во тесна уличка, соопштија службите за вонредни состојби, додавајќи дека бројот на жртвите може да се зголеми.

Дополнителни 76 лица се повредени во тепачка, изјави началникот на противпожарната станица Јонгсан Чои Сунг-беом на брифинг на местото на настанот.

Британските медиуми пренесуваат дека 19 од повредените се во тешка состојба и добиваат итна помош, соопштија официјални лица.

Инцидентот се случи синоќа по локално време. Многу од луѓето паднале на земја во тесната улица, рече Чои, додавајќи дека поголемиот број од од жртвите се на возраст од дваесет години.

Снимките на социјалните мрежи покажаа стотици луѓе натиснати  во тесна, коса уличка, згмечени и неподвижни додека работниците за итна помош и полицијата се обидуваа да ги извлечат.

Total
1
Shares
Поврзани објави