Во Софија ќе се одржи протест за поддршка на македонскиот државјанин Христијан Пендиков кој беше претепан во Охрид

Денеска во 12.00 часот пред зградата на Европската комисија во Софија ќе се одржи протест за поддршка на македонскиот државјанин Христијан Пендиков кој беше претепан во Охрид.

„Правда за Христијан од Охрид! НЕ за дискриминацијата на Бугарите“, е мотото на протестот.

„Настанот е строго неполитички и непартиски. Секој е добредојден како обичен граѓанин“, објавија на Фејсбук организаторите на протестот во знак на сочувство со Христијан и против дискриминацијата на Бугарите во Македонија.

„Оваа ситуација е неподнослива. Политичката класа, медиумите и академската заедница создадоа атмосфера на омраза и прогон на Бугарите. Сакаме итна реакција од бугарските институции, правата на Бугарите во Северна Македонија се обезбедени и сторителите се казнети! Европските институции конечно да бидат гарант за правата на Бугарите!“, повикуваат организаторите.

Пендиков има повеќе испукани пршлени, ребра и скршена вилица. Тој беше нападнат вечерта на 19 јануари во задниот дел од Илија Спасески и уште две лица пред ресторанот „Тино“. Пред да излезе од кафеана беше навредуван и испровоциран од дружината на Спасески со целиот официјален арсенал на државната идеологија.

Пендиков е секретар на месното бугарско друштво и е единствениот кој јавно ја брани својата припадност и потекло. Пред еден месец беше во Софија и детално опиша што се случува со Бугарите во РСМ, но засега нема ниту една официјална реакција ниту во Софија, ниту во Скопје за опишаните случаи на терор и репресија врз локалните Бугари.

Вчера, 20 јануари, Пендиков со бугарскиот владин авион „Фалкон“ беше пренесен на лекување во Воено-медицинската академија во Софија.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Тошковски: 100 илјади граѓани ќе останат без право на глас доколку Собранието не го регулира начинот на идентификација при гласање

Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Панче Тошковски во гостувањето на утринската емисија на „Слободен печат“ апелира…