Вучиќ: „Една голема европска земја се заканува да им извеземе брашно“

Српскиот претседател Вучиќ утрово гостуваше во телевизија Пинк и ги повтори теориите за „вовлекување на Србија во стапица“ поради војната во Украина.

„Мислам дека руската и кинеската страна разбираат сè, но ќе биде тешко за нас, ќе биде тешко за Србите, за Косово и Метохија“, рече Вучиќ.

„Хрватите велат дека провоцираме во БиХ. А што точно направивме, освен што молчивме на секој чекор? – праша Вучиќ.

„За многумина беше неочекувано што Србија се развива побрзо од Хрватска, така што денес БДП на тие две земји е еднаков“, додаде српскиот претседател.

Верувам дека првпат ќе бидеме пред нив, логично е да не се задоволни, но не и да ја обвинуваат Србија за разни кампањи“, рече Вучиќ.

„Нема разлика во весниците во Приштина и Загреб“

„Сакаме мир и стабилност и размислуваме за последиците од одлуката ден потоа. Јас сум секогаш тука за Србите од Косово, тоа не е проблем, но тешко е понекогаш да се остане ладен“, додаде тој.

„Обврска е да им се помогне на луѓето, но не е лесно да се слушаат провокации и ултиматуми. Весниците во Приштина и Загреб – нема разлика меѓу нив. Истото важи и за сараевските медиуми. Србија никогаш нема да биде мала и слаба“, рече Вучиќ.

„Јас сум метафора за сета нивна омраза кон Србија и српскиот народ, што оди дотаму што ги коментирам моите изборни видеа“, се пожали српскиот претседател.

„Кога Србија ја изврши агресијата во 1999 година?“

„Тоа зборува за нивната опседнатост со Србија и колку би сакале оние кои се срамеле од жртвите на Јасеновац, Бура и оние кои се обиделе никогаш никому да не замеруваат да се вратат на власт во Србија“, рече Вучиќ.

На прашањето за санкциите кон Русија и тврдењата дека одлуката на Србија не е морална, Вучиќ одговори со контрапрашање: „Кога Србија ја изврши агресијата во 1999 година“.

„Зошто не влегувате во Украина толку морално за да ја заштитите? Зошто не ја напаѓате Русија? Моралот е важен, но не можете да се држите до него еден ден, а не следниот ден. Верувам дека луѓето од ЕУ се попаметни од мене, посилни, поголеми и подобри од нас. Наша работа е да слушаме и да гледаме што ни кажуваат“, рече Вучиќ.

„Ако нема нафта од Русија, ќе мора да бараме друг излез“

„Се надевам на решение за нафтата, ако не е од Русија, ќе мора да бараме друг излез“, рече Вучиќ/

„Многу луѓе се смеат како да зборуваме глупости, а мал број луѓе се вклучени во обезбедувањето храна и се. Одговорните луѓе знаат што е криза на работа. Ние трошиме огромни количини гас, се бориме секојдневно , и се е во ред затоа што се снаоѓаме“, вели Вучиќ.

„Една голема европска земја се заканува да им извеземе брашно“

„Кога политичарите од ЕУ зборуваат за храна, треба да бидеме свесни дека имаме голем проблем. Актуелна е борбата за суровини, а во случај на поголем хаос се поставува прашањето за увоз на нафта во Србија“, додаде Вучиќ.

„Ние немаме проблем со пченица, пченка и масло. Луѓето од соседните земји доаѓаат кај нас, се пакуваат во автомобили и носат. Многумина користат трикови за да ни ја добијат нафтата, една голема европска земја ни се заканува да им извеземе брашно, ни велат да му кажеме на Вучиќ дека “До вечерва треба да не извести. А ние им кажуваме дека немаме време да се занимаваме и им одговараме за седум дена”, тврди Вучиќ.

„Цената ја плаќаат луѓето во Украина, обичните луѓе, војниците…“

На прашањето дали ќе има конфликт и зошто делува песимист, Вучиќ рече дека тоа е само реално.

„Кога, по долг разговор со светските лидери, ќе нè прашаат: „Дали сакате мир по цена да изгубите некаков интерес?“, А тоа никој не го сака. јасно е дека во суштина ништо не се случува, ништо не може да се знае“, изјави Вучиќ.

„И ќе биде јасно за неколку дена. Кога правиш пропаганда прашање е кој ја плаќа цената. Луѓето во Украина плаќаат, обични луѓе, војници и сите да играат геостратешки позиции. Цената е огромна. Ќе има десетици и се плашам дека стотици илјади загинаа, веројатно најмногу од Втората светска војна. Ќе има десетици милиони бегалци и раселени лица, сето тоа затоа што некој очекува конечен колапс на Западот или Русија“, рече Вучиќ.

„Русија го штитеше интегритетот на Србија, Русија не бомбардираше“

„Повеќето регионални медиуми, но и европските се занимаваат со Србија. Измислуваат, лажат и не сите затоа што мислат дека Кремљ владее со нас, но во интерес на нашата земја е да се распадне“, рече Вучиќ.

„Тие сметаат на целосна доминација на една сила, како што рече Бајден. Затоа Американците влегуваат во дополнителна конфронтација со Кина. Токму на тоа сметаат сите во регионот, па очекуваат да ја добијат милоста на новиот лидер на светскиот поредок. Не смееме да бидеме ничиј тркач, мораме да ја зачуваме нашата независност, ако сакате, и поради моралот што го споменуваат во ЕУ“, рече Вучиќ.

„Русија, заедно со Кина, го штитеше интегритетот на Србија, Русија не бомбардираше. Можеме ли ние, толку мали, во однос на целата ЕУ, да ја водиме нашата политика? Досега успеавме“, заклучи тој.

Total
19
Shares
Поврзани објави