Градоначалникот Пецаков свика координативен состанок по повод откажувањето на Охридскиот пливачки маратон

По објавувањето на информацијата дека нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон, кој е под покровителство на Претседателот на Македонија, градоначалникот Пецаков истакна дека срамната одлуката за неодржување на најголемата меѓународна спортска манифестација во Македонија доаѓа во годината кога се слави 60 години од првиот вистински маратон.

Општина Охрид беше целосно подготвена за техничката организација затоа што маратонот е голем промотор на нашиот град во светски рамки. Несериозно е да се остави Националната пливачка федерација со блокирана сметка поради лошо финансиско работење и со тоа неможност да се задржи брендот во маратонското пливање. Жалам за љубителите на водени спортови и гостите што се дојдени на одмор на охридското крајбрежје што Охрид нема да има можност да ги пречека најдобрите светски пливачи кои нема да ја почувствуваат магијата на водата во македонскиот езерски бисер. Апелирам да престане уништувањето на националните симболи и манифестации по кои е препознатлива Македонија, вели Пецаков.

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Почина Колин Пауел

Колин Пауел, првиот Афроамериканец кој бил државен секретар на САД, починал на 85 години. Како што пренесува “CNN”,…