Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

На азиските берзи цените на акциите пораснаа, како и Волстрит, но тргувањето е претпазливо пред пораките на централните банкари за инфлацијата и каматните стапки од конференцијата Џексон Хол. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, околу 06:30 часот порасна за 0,3 отсто.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Австралија и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто. Во Хонг Конг утрото немало работа бидејќи силен ураган му се заканувал на градот. Азиските инвеститори вчера беа охрабрени од подемот на Волстрит, по тридневен пад. Dow Jones зајакна за 0,18 отсто, додека S&P 500 порасна за 0,29 отсто, а Nasdaq индексот за 0,41 отсто.

Но, се тргува внимателно додека конференцијата на централните банкари во Џексон Хол започнува денес. Со нетрпение се очекува говорот на претседателот на американската централна банка Џером Пауел. За да ја потисне највисоката инфлација во последните повеќе од 40 години, ФЕД од март ги зголеми каматните стапки за 2,25 процентни поени, а никој не се сомнева дека тие дополнително ќе ги зголемат во септември.

Прашање е само дали ќе ги зголемат каматите за 0,50 или 0,75 процентни поени. На пазарот на пари се проценува дека има 60 отсто шанси ФЕД да ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени, додека на почетокот на неделата тие шанси беа 50 отсто.

Инвеститорите внимателно ќе ги следат коментарите на Пауел за инфлацијата, каматните стапки и состојбата на економијата. „Пазарот чека повеќе информации за најважните работи, а тоа се инфлацијата и темпото на зголемување на каматните стапки на ФЕД“, рече Том Мартин, портфолио менаџер во Global Investments.

Неодамна, податоците покажаа дека инфлацијата во јули благо паднала од највисоките нивоа во последните 40 години, па инвеститорите се надеваа дека ФЕД може да биде помалку агресивен во зголемувањето на каматните стапки во иднина. Но, голем број лидери на ФЕД предупредија дека треба да се направи многу повеќе за да се спречи инфлацијата.

А натамошното заострување на монетарната политика дополнително ќе го забави растот на економијата, која и онака технички е во рецесија, имајќи предвид дека економијата два квартали по ред на квартална основа бележи благ пад.

И на валутниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо падна втор ден по ред. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 108,50 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 108,70 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 136,85 на 137,10 јени. Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 0,9970 долари, додека вчера во ова време беше 0,9960 долари.

Цените на нафтата пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар се зголеми за 0,50 отсто, на 101,20 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,38 отсто, на 95,25 долари.

Total
1
Shares
Поврзани објави