Експертите предупредуваат: Навивачи од Катар се враќаат со „камила грип“ – може да биде смртоносен, ова се симптомите

Некои навивачи покажуваат симптоми ја „камила грип“, потенцијално смртоносна инфекција на која предупредува британската Агенција за здравствена безбедност.

На љубителите на фудбалот, кои масовно се враќаат од Мундијалот во Катар, им се препорачува да внимаваат на знаците на „камила грипот“, кој може да биде фатален.

Симптомите на овој грип вклучуваат покачена телесна температура, кашлица и повраќање. „Камила грипот“, познат и како Блискоисточен акутен респираторен синдром (МЕРС), е ретка, но тешка респираторна болест.

Може да се добие преку контакт на растенија со камили, велат британските здравствени власти. Лекарите велат дека камилите на Блискиот Исток се главниот извор на вирусот, но луѓето можат да го добијат од заразени животни.

Симптомите вклучуваат и треска, отежнато дишење и дијареа. Агенцијата за здравствена безбедност на Велика Британија ги предупреди лекарите да бидат внимателни кога станува збор за навивачите кои се враќаат од Светското првенство и покажуваат знаци на болест.

-Ризикот од инфекција за нашите граѓани е многу мал, но може да се зголеми за оние кои се изложени на одредени фактори на ризик во тие региони, како што се камилите, се наведува во упатствата на Агенцијата.

Исто така, овој грип може да се „фати“ со конзумирање на производи од камили, на пр. непастеризирано млеко од камила. Многу навивачи кои присуствуваа на Светското првенство, наводно, уживале во јавањето камили во Катар, што претставува дополнителен ризик за лицето да се зарази преку близок контакт со некој што е заразен.

Total
0
Shares
Поврзани објави