Запленети над 4 тони колумбиски кокаин

Италијанската полиција заплени 4,3 тони уличен кокаин вреден 240 милиони евра, што му нанесе тежок удар на колумбискиот клан дел Голфо, соопштија истражителите.

Полицијата соопшти дека станува збор за една од најголемите вакви заплени во Европа и дека се издадени налози за апсење на 38 лица во шест земји – Италија, Словенија, Хрватска, Бугарија, Холандија и Колумбија.

Во истрагата, која траеше повеќе од една година, беа вклучени колумбиското правосудство и американската Агенција за национална безбедност.

Освен кокаин, запленети се и 1,85 милиони евра.

Колумбиските власти објавија минатиот ноември дека се фокусирани на разбивање на Кланот дел Голфо, чија мрежа се протега во 28 земји ширум светот, по апсењето на водачот на тој клан, Даир Антонио Усаџ, наречен Отонел, во октомври 2021 година.

Total
7
Shares
Поврзани објави