Затворен граничниот премин Мердаре меѓу Косово и Србија, блокиран со камион и трактори

Граничниот премин Мердаре е затворен поради поставување барикади во Србија на околу два километра од оваа граница, соопшти синоќа Националниот центар за гранично управување на Косово. Мердаре – еден од граничните премини со Србија – го користи косовската дијаспора за влез и излез од Косово. Министерството за надворешни работи и дијаспора (МПЈД) преку објава на социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека „српските криминални групи го блокираа граничниот премин Мердаре“. Се известуваат сите сонародници и граѓани кои се на пат да ги користат другите гранични точки за сообраќај до дополнително известување од институциите на Република Косово“, се наведува во соопштението. Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните кои веќе влегле во Србија да ги користат граничните премини Мутивода и Деу и Барда или преку Скопје да тргнат кон граничниот премин Прешево.

Вчера на северот на Косово беа подигнати нови барикади, едната во мултиетничката населба Бошњачка махала во Северна Митровица, а другата во Дудин Крс на мостот што ја поврзува Северна Митровица со главниот пат Приштина-Рашка, соопшти косовската полиција. Барикадата во Бошњачка Махала е прва поставена во Северна Митровица. Тие досега беа лоцирани на територијата на другите три општини со српско мнозинство на север – Звечане, Лепосавиќ и Зубин Поток. Бошњачката населба се наоѓа помеѓу јужна Митровица, каде што Албанците се мнозинство, и северна Митровица, каде живее мнозинско српско население. Локалните Срби на северот на Косово од 10 декември ги блокираат патиштата во тој регион поради апсењето на нивниот сонародник Дејан Пантиќ, кој е осомничен дека учествувал во нападот врз службениците на Централната изборна комисија. Косовските власти претходно најавија дека имаат капацитет да ги отстранат барикадите на север, но дека е одлучено да му се даде можност на КФОР да ги убеди локалните Срби да ја отстранат тешката механизација што ги блокира самите патишта.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа ги посети единиците на Војската на Србија меѓу Раљево и Рашка, за што објави на Инстаграм.

– Полноќна прошетка со началникот на ГШ Милан Мојсиловиќ во нашиот гарнизон во Рашка. Голема благодарност до сите војници, полицајци и припадници на БИА за нивната храброст и посветеност во зачувувањето на виталните интереси на нашата земја и опстанокот на српскиот народ на Косово – напиша Вучиќ.

Total
0
Shares
Поврзани објави