Италија одобри ставање на рафинеријата на Сицилија во сопственост на руски Лукоил во рацете на повереници, во обид да избегне затворање поради претстојното ембарго на руската нафта преку море

Италијанската влада во четвртокот одобри ставање на рафинеријата на Сицилија во сопственост на руски Лукоил во рацете на повереници, во обид да избегне затворање поради претстојното ембарго на руската нафта преку море. Овој потег доаѓа откако ембаргото на Европската Унија за руската сурова нафта треба да стапи на сила на 5 декември, заканувајќи се да го блокира снабдувањето на рафинеријата ИСАБ на Лукоил, која сочинува една петтина од капацитетот за рафинирање на Италија.

Рафинеријата се потпира единствено на руската нафта откако банките престанаа да ја финансираат и да ги обезбедуваат гаранциите потребни за купување нафта од друго место по инвазијата на Москва на Украина во февруари.

Министерството за индустрија соопшти дека на владата сега и е дозволено да наметне привремен старател до една година, што може да се продолжи за уште 12 месеци, во секторот за јаглеводороди „во случај на сериозна и непосредна опасност“ во безбедноста на снабдувањето со енергија. Ова може да се случи „како резултат на санкциите наметнати во контекст на меѓународните односи меѓу државите“, рече Министерството, додавајќи дека компаниите контролирани од државата во истиот сектор може да бидат повикани да го поддржат владиниот комесар.

Извор близок до ова прашање рече дека потегот на владата значи оставање на вратата отворена за потенцијално вклучување на ENI контролирана од државата за поддршка на специјалниот комесар за управување со рафинеријата. Во изјавата, премиерот Џорџија Мелони јасно стави до знаење дека шемата за старателство има за цел да го гарантира континуитетот на рафинеријата ИСАБ, која директно вработува околу 1.000 работници во економски загрозена област.

Посебен извор изјави за Ројтерс дека владата работи на отклучување на финансирањето на ISAB. И покрај тоа што Лукоил не е засегнат од санкциите во Европа, банките и понатаму не сакаат да работат со субјект поврзан со Русија бидејќи се плашат да не бидат цел на идни казни во Соединетите држави, каде што компанијата е предмет на секторски санкции од 2014 година.

Разговорите за продажба на рафинеријата се одолговлекуваат. „Фајненшл тајмс“ во четвртокот објави дека разговорите за продажба се обновени со американската инвестициска платформа Crossbridge Energy Partners, која би ја вреднувала фабриката помеѓу 1-1,5 милијарди евра.

Crossbridge Energy Partners одби да коментира.

Total
4
Shares
Поврзани објави
Повеќе

И денеска нема леб

И денеска на полиците во маркетите нема да има леб, велат пекарите. Тие остануваат на одлуката од понеделникот…