Киев: Убиен уште еден руски генерал

Русија изгубила уште еден генерал во конфликтот во Украина. Според властите во Киев, убиен е генерал-мајор Олег Митјаев (47), како и уште седум членови на елитната борбена единица под директна команда на Владимир Путин.

Митјаев загинал во борбите во пристанишниот град Мариупол. Тамошното МВР дури објави и фотографија на која се гледа телото на убиениот Митјаев.

Тој е четвртиот руски генерал, односно тринаесеттиот офицер, за кој украинските власти тврдат дека загинал во конфликтите. Се наведува дека во борбите загинале седум припадници на елитната руска борбена единица.

Total
1
Shares
Поврзани објави