Мерки за претпазливост за четворица осомничени за нападот во М-НАВ

Судија на претходна постапка при Основниот Кривичен суд Скопје синоќа им изрече мерки за претплазливост на четирите лица осоменичени за загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај, а во врска со нападот во зградата на М-НАВ. Меѓу овие лица е и Бекир Незири, поранешен министер за економија од редовите на ДУИ, како и актуелен советник на директорот на М-НАВ.

Во соопштението на Кривичен, се наведува дека судија на претходна постапка при судот ја донел оваа одлука, откако тие синоќа беа спроведени во Кривичен постапувајќи по предлог на Јавен обвинител.

„Судот донесе решенија со кои на сите четири лица им се опредлуваат мерки за претпазливост. Согласно член 146 ст.1 од ЗКП на осомничените им се определува: Забрана за напуштање на живеалиштето односно престојувалиштето, обврска за нивно јавување на определено службено лице во судот, одземање на патната исправа, односно забрана за нејзино издавање и забрана за комуникација со оштетниот како и меѓусебна комуникација“, се вели во соопштението на Кривичен. Против овие решенија странките имаат право на жалба пред кривичниот совет на овој суд.

Основното јавно обвинителство Скопје вчера попладне пак соопшти дека донело наредба за спроведување истражна постапка против осум лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – „Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај“, според член 303 став 2 во врска со член 22 од Кривичниот законик. За четири лица јавниот обвинител бараше мерка притвор, додека за четири други лица се уште се трага.

Министерството за внатрешно работи пак, претходно, соопшти дека во четвртокот во 15:15 часот во полициската станица Петровец лице вработено во М-НАВ пријавило дека во објектот имало нарушување на јавниот ред и мир.

Total
0
Shares
Поврзани објави