Нуклеарката Запорожје е исклучена од мрежата поради руско гранатирање

Напади на руските сили беа пријавени денеска низ големи области на Украина, при што силното гранатирање во бројни региони ја оштети инфраструктурата, вклучително и снабдувањето со електрична енергија на најголемата нуклеарна централа во Европа, соопштија украинските власти.

Нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина повторно е исклучена од електричната мрежа откако руското гранатирање ги оштети преостанатите високонапонски водови, оставајќи ѝ само дизел генератори, соопшти украинската нуклеарна компанија Енергоатом. Нуклеарката, која е во руски раце, но управувана од украински работници, има гориво за 15 дена за работа на генераторите, соопшти Енергоатом.

Total
1
Shares
Поврзани објави