Протест пред Владата и пред ОЈО за скандалот на Онкологија

Денес во 18 часот повторно ќе има протест пред Влада по скандалот на Клиниката за онкологија.

Граѓаните преку протестот ќе го искажат гневот и револтот против криминалот кој со години се толерирал на Клиниката за Онкологија.

Протестот ќе биде предводен од неформалната група „Протест против убиството на онкологија“ од Влада ќе продолжи пред Зградата на ОЈО каде ќе се бара СУДСКА РАЗРЕШНИЦА за сите инволвирани во скандалот со Клиниката на онкологија.

Граѓаните ќе бараат:

1. ОЈО да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела

2. Истрага за инволвираноста на поранешниот министер Венко Филипче и директорот Нино Васев

3. Проширување на истрагата на работата на Детска онкологија

4. Целосна ревизија на работата на Клиниката за Онкологија

5. Правосилни судски пресуди за сите инволвирани во злосторството и криминалот на Онкологија

6. Вклучување на онколошки пациенти кои ќе имаат увид во самата истрага.

Total
0
Shares
Поврзани објави