Родители внимание: Во нов Тик-ток предизвик дете падна во несвест, другите го газеа да видат колку ќе издржи

Се молат родителите да внимаваат на игрите што ги играат нивните деца, оти тоа се игри во кои нема емпатија и децата не се свесни што може да се случи од играта – ова е апел што се шири на социјалните мрежи.

Децата лудуваат по уште еден бизарен тренд на социјалната мрежа Тик-ток. Родителите предупредуваат дека новиот предизвик, кој може да се нарече „газење до бесвест“, може да ги загрози малите деца и тинејџерите и да ги доведе во опасност нивните животи!

На страната на Инстаграм Serbialive_Beograd објавено е предупредување за сите родители да внимаваат што прават и како играат нивните деца.

– Вечерва околу 21 часот во дворот на основно училиште на Петлово брдо деца од седмо одделение изведувале тикток предизвик при што едно дете падна во бессознание. Скокнавме веднаш. Момчето се освести, децата си заминаа секој по својот пат – се наведува во изданието и се додава:

-Ги молам родителите да се грижат за своите игри кои немаат емпатија и што може да се случи од играта. Имаше и деца од друго основно училиште и повеќе предизвици како лежење на бетонот додека го газат за да видат колку може да издржи. Ќе пријавиме до надлежните.

Медиумите и претходно предупредуваа за бројните опасности од предизвиците на Тикток, како она кога децата ненадејно истрчуваа на улица пред автомобил.

Total
0
Shares
Поврзани објави